Sokół 4×4, czyli pierwszy polski w pełni elektryczny pojazd stworzony metodą ekokonwersji, był już testowany w trudnych warunkach pod ziemią: w Kopalni Węgla Brunatnego PGE w Turowie i Bełchatowie. Możliwości pojazdu weryfikowały też służby graniczne, służby leśne, samorządy, firmy municypalne i kopalnie miedzi należące do KGHM. Teraz ten elektryczny samochód z napędem 4×4, zbudowany na bazie legendarnego Land Rovera Defendera 110, dosłownie i w przenośni wzniósł się na jeszcze wyższy poziom, „debiutując” w Tatrzańskim Parku Narodowym.
We wtorek, 1 września, pojazdy firmy Innovation AG były testowane przez przedstawicieli Tatrzańskiego Parku Narodowego, w ramach projektu rozwojowego Lasów Państwowych „Las Energii”. Auta były weryfikowane na trasie: Hala Kondratowa pod schroniskiem PTTK – Dolina Goryczkowa – Małe Ciche – Tarasówka – Zgorzelisko – Morskie Oko
Jak sprawdził się Sokół w tak wymagających warunkach? Redakcja eoffroad.com przygotowała fotorelację z tego wydarzenia. Mamy też wypowiedzi dwóch uczestników testów.
– Spotkaliśmy się dziś z kierownictwem Tatrzańskiego Parku Narodowego w celu przedstawienia naszych pojazdów ( LR Defender 110 „Sokół 4×4” i 130 ) oraz ich możliwości terenowych. W trakcie przejazdu w ciężkim terenie kierownictwo Tatrzańskiego Parku Narodowego, na czele z zastępcą dyrektora Filipem Ziębą, miało okazję poprowadzić nasze pojazdy. Auta zrobiły wrażenie na „Taternikach”. Zapewne przydałyby się takie samochody w ich flocie, chociażby do użytku dla strażników leśnych. Przedstawiciele TPN zauważyli dodatkowe praktyczne właściwości Sokoła, które bardzo przydałyby się w pracy leśnej. Mowa tu o wykorzystaniu samochodu jako mobilny magazyn energii. Nasze pojazdy mają taką funkcję. Potrzeba ta jest związana głównie z pracami leśnymi umiejscowionymi głęboko wewnątrz dzikich i odległych od cywilizacji części parku, choćby do podłączenia urządzeń elektrycznych. Po rozmowach z kierownictwem Tatrzańskiego Parku Narodowego zaoferowaliśmy nasze auto do dalszego testowania (wstępnie w okolicach października) i przedstawicieli TPN ucieszyła możliwością kolejnych testów – podsumował w rozmowie z redakcją Łukasz Kurz Dyrektor Operacyjny Innovation AG
Jerzy Fijas, kierownik projektu rozwojowego Lasów Państwowych „Las Energii”, także miał kilka słów do dodania:
– Testowanie pojazdów elektrycznych Land Rover Defender było możliwe dzięki współpracy w ramach projektu „Las Energii”. Jeżeli chodzi o próby dzielności, to ze strony służb Parku zostały przygotowane trasy, które pozwalały przetestować i sprawdzić realną dzielność tego samochodu. Na szybko podsumowując: Nie było takich przeszkód, których by nie pokonał Sokół 4×4. Myślę, że w kontekście poszukiwania rozwiązań dla stosowania aut, które spełniają oczekiwania takich podmiotów jak Tatrzański Park Narodowy, zarządzających obszarami cennymi przyrodniczo, jest to pojazd spełniający takie wymogi. Nie tylko pod względem technicznych, ale również pod kątem zeroemisyjności i braku hałasu. To najważniejsze elementy.
Równie istotną cechą, w przypadku ekokonwersji, która dotyczy testowanych aut, jest możliwość przygotowania pojazdu z napędem elektrycznym pod konkretne zamówienia danego podmiotu. Jest to ogromna wartość, ponieważ dzisiaj na rynku samochodów elektrycznych mamy maszyny o bardzo standardowych rozwiązaniach, dla szerokiego grona użytkowników, a to powoduje, że zazwyczaj nie spełniają one specjalistycznych wymogów. Podkreślić należy, że ekokonwersja gwarantuje pełne zabezpieczenie serwisu i bezpieczeństwa użytkowania. Pamiętajmy, że serce projektu Sokół 4×4, czyli zarządzenie elektroniką, opiera się wyłącznie na polskiej myśli technicznej polskich inżynierów. Mowa tu o systemie EVACT, pozwalającym sterować i monitorować procesy pojazdu.
Po tak entuzjastycznych wypowiedziach mamy nadzieję, że współpraca na linii Innovation AG, Lasy Państwowe i Tatrzański Park Narodowy przyniesie owoce już w najbliższej przyszłości i pracownicy TNP będą mogli poruszać się po Tatrach zeroemisyjnymi, ekologicznymi pojazdami, opartymi na polskiej myśli technologicznej.